حساب کاربری

لطفا وارد حساب خود شوید!

اصلاح و بایدها و نبایدهایش
اصلاح

بایدها و نبایدهای اصلاح

می‌دانیم که اصلاح کردن اگر به درستی انجام نشود می‌تواند باعث خشکی، قرمزی و آسیب رسانی به پوست شود! همان طور که خود این فرایند، مهم و تکنیکی است رعایت اصولی خاص برای قبل و بعد از آن نیز بسیار مهم است.

بایدها و نبایدهای اصلاح
بایدها و نبایدهای اصلاح

۱. هرگز تیغ یا خودتراش خود را با شخصی به اشتراک نگذارید!

زمانی که شما با شخصی دیگر خودتراش مشترک داشته باشید بدون آنکه بدانید دارید تمامی باکتری‌ها و آلودگی‌های پوست شخص دیگر را با پوست خود در تماس قرار می‌دهید و این موجب بروز بیماری‌های پوستی می‌شود.

۲. بدون استحمام اصلاح نکنید!

به طور کلی زمانی که شما در حمام هستید بخار آب پوست شما را مرطوب می‌کند و این باعث می‌شود اصلاح راحت و روان انجام شود. اگر شما همان ابتدای استحمام اصلاح کنید پوست به اندازه‌ی کافی مرطوب نشده است و می‌تواند باعث خشکی و حتی ایجاد بریدگی شود.

البته بهتر است اصلاح را به انتهای استحمام موکول نکنید زیرا بهتر است مدتی پس از اصلاح هم آب و رطوبت روی پوست شما بماند.

به هیچ عنوان حتی اگر عجله داشتید اصلاح خشک انجام ندهید!

۳. لایه برداری مجدد نکنید!

می‌دانیم که از اصول مهم اصلاح کردن، لایه برداری از پوست است.

قبل از اصلاح لایه برداری ضروریست اما بعد از آن این کار را تکرار نکنید. اصلاح کردن، خود نوعی لایه برداری از پوست است و هنگامی که شما بار دیگر این کار را پس از آن انجام می‌دهید به پوستتان آسیب می‌زنید. به عبارتی سد دفاعی پوست خود را از بین می‌برید.

۴. از روان کننده برای اصلاح استفاده کنید!

اگر می‌خواهید اصلاحی روان، نزدیک و صاف داشته باشید، قبل از اصلاح از نوعی روان کننده مثل روغن، ژل یا فوم اصلاح استفاده کنید تا کمترین آسیب به پوست شما برسد.

۵. پس از اصلاح از محصولاتی که الکل دارند استفاده نکنید!

پس از اتمام اصلاح، از استفاده از محصولات یا لوسیون‌های حاوی الکل خودداری کنید. اکثر افراد فکر می‌کنند قرمزی و سوختگی پوست پس از اصلاح را با الکل می‌توان بهتر کرد در حالی که الکل فقط روند بهبودی پوست را کند می‌کند.

بایدها و نبایدهای اصلاح
بایدها و نبایدهای اصلاح

۶. بلافاصله پس از اصلاح استخر یا ساحل نروید!

وقتی شما اصلاح می‌کنید منافذ پوست شما باز هستند و با رفتن به استخر، دریا یا حتی زیر آفتاب می‌توانید آسیب‌های جدی به پوست خود بزنید. با شیو کردن سد دفاعی پوست سست می‌شود.

۷. قبل از خواب یا استراحت اصلاح کنید!

اگر قبل از خواب به حمام بروید و اصلاح کنید پوست شما تمام شب را وقت دارد تا به بازسازی و بهبود خودش بپردازد.

۸. از داغ شدن پوست پس از اصلاح جلوگیری کنید!

تا چند ساعت پس از اصلاح سعی کنید با آب داغ برخوردی نداشته باشید. به طور مثال از جکوزی و سونا استفاده نکنید.

دقت کنید برای شست و شوی پوست خود پس از اصلاح حتما از آب سرد استفاده کنید تا منافذ را تا حد امکان کوچک‌تر کنید و فرایند بهبود را سرعت ببخشید.

۹. از خودتراش مناسب استفاده کنید و از آن مراقبت کنید!

حتما باید از تیغ با کیفیت استفاده کنید. تیغ‌ سیلور با تیغه‌ روکش‌دار و نوار صابونی بهترین گزینه خواهد بود! سعی کنید تا تعداد تیغه‌های آن بیشتر از ۲ عدد باشد.

از یک خودتراش برای مدت طولانی استفاده نکنید و سعی کنید در مدت استفاده از آن کاملا به صورت بهداشتی از تیغ نگه‌داری کنید. بعد از هر بار استفاده آن را کاملا تمیز و خشک کنید و در جایی دور از رطوبت قرار دهید.

۱۰. بعد از اصلاح حتما پوست خود را مرطوب کنید!

برای جلوگیری از خارش، سوزش، التهاب و خشکی پوست خود حتما بعد از اصلاح با مرطوب کننده مناسب پوست خود را مرطوب کنید. آلوئه‌ورا، کره‌ی شی، روغن جوجوبا، روغن درخت چای و… بسیار برای جلوگیری از این مشکلات مناسب هستند.

مطالب مفید بیشتر بخوانید
مقالات